Koniec roku szkolnego – przerwa wakacyjna

gitara motorówkaWyjazd na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu

W dniach 15 – 17 czerwca uczniowie ZSM w Słupcy: Bartosz Nowaczyk kl.VI „6” i Aleksandra Matuszak kl. III „6” oboje z klasy gitary p. Agaty Nowak – Gibas brali udział w XX MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU MUZYKI GITAROWEJ – TRZĘSACZ 2017. Oprócz przesłuchań konkursowych, które oceniało jury w składzie:

Przewodnicząca: prof. ALINA GRUSZKA (AM Katowice)

YOSHIMASA YOSHIDA (Japonia)

MIROSŁAW DROŻDŻOWSKI (PSM I i II ST. Piotrków Tryb.)

ZBIGNIEW DUBIELLA (ZPSM Koszalin)

HANNA KOWALIK (PSM I i II ST. Zielona Góra)

WITOLD KOZAKOWSKI (PSM I ST. Kłodzko)

dr BARTŁOMIEJ MARUSIK (AM Poznań)

sekretarz JURY i prowadzenie konkursu: SARA YAHFOUF;

nasi uczniowie mieli okazję posłuchać wspaniałych koncertów w wykonaniu profesjonalnych muzyków, w których oczywiście dominowała gitara oraz brać udział w lekcjach mistrzowskich.

plakatOla i Bartek lekcja mistrzowskaWarsztaty gitarowe
prowadzone przez
P. Bartłomieja Marusika

W dniu 29.05.2017 roku, w ZSM w Słupcy odbyły się warsztaty gitarowe dla nauczycieli i uczniów tego instrumentu. Spotkanie poprowadził dr Bartłomiej Marusik – wykładowca akademicki, nauczyciel w szkole I i II stopnia, gitarzysta o niezwykle szerokich zainteresowaniach muzycznych. Oprócz muzyki klasycznej wykonuje też muzykę latynoamerykańską, jazz i flamenco. Jest autorem wydawnictw nutowych w tym podręcznika do nauki improwizacji dla najmłodszych gitarzystów. Jest również bardzo doświadczonym pedagogiem, o czym zaświadczyć mogą osiągnięcia jego uczniów na różnej rangi konkursów gitarowych.

W zajęciach uczestniczyli nauczyciele i uczniowie klas gitary, z którymi Bartłomiej Marusik poprowadził indywidualne lekcje. Oprócz w/w zajęć odbyły się dwa wykłady:

1. Granie akordowe jako ważny element wykonawczy gitarzysty klasycznego i procesu edukacji – wykład połączony z pokazem technik grania, usystematyzowaniem nauczania akordów, odpowiednimi przykładami, itd.

2. Interpretacja zgodna z logicznym przebiegiem utworu muzycznego – od muzyki renesansu po romantyzm. Prezentacja, tłumaczenie i uzasadnienie najważniejszych zagadnień wykonawczych na przykładach z literatury gitarowej.

Wspomnę, że potrzeba organizacji warsztatów wynikała przede wszystkim z nieustannej potrzeby doskonalenia nauczycieli, w tym:
– poznawania metod pracy innych nauczycieli
– poznawania nowej literatury gitarowej
– wymianę poglądów
– pomoc w przygotowaniu uczniów do udziału w konkursach
– itd.

(opr. Jerzy Majewski)

warsztaty gitarowe warsztaty gitarowe1Festyn
Rodzinny
(12 czerwca godz.15.30)

Wycieczka do Teatru Muzycznego w Poznaniu na spektakl „Madagaskar”

24 maja 2017 uczniowie naszej szkoły byli w Teatrze Muzycznym w Poznaniu na spektaklu „Madagaskar”.

Poznańską wersję musicalu wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska, a kostiumy i scenografię Marika Wojciechowska.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć kolejną formę muzyczną – musical. Powstał on na podstawie pełnometrażowego filmu animowanego o przygodach sympatycznych zwierząt , które postanawiają uciec z zoo. Uciekinierzy zostają złapani, a władze ogrodu zoologicznego podejmują decyzję o wysłaniu ich do Afryki. Niestety klatka wypada za burtę pokładu, a zwierzęta lądują na egzotycznej wyspie, gdzie rządzi Król Julian i jego zwariowani przyjaciele.

Artyści Teatru Muzycznego bardzo ciekawie i barwnie przedstawili historię naszych uciekinierów. Spektakl jest znakomicie zagrany, świetnie zaśpiewany, nie pozwala się nudzić. Nic dziwnego, że został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.

Organizatorem wyjazdu była Agata Gierłowska – Nowicka, opiekunami – Agata Nowak – Gibas i Natalia Janik.Skrzypaczki na
I Międzynarodowym Festiwalu w Zduńskiej Woli

W dniach 19-21 maja 2017 roku odbywał się I Międzynarodowy Festiwal Presto w Zduńskiej Woli. Festiwal został zorganizowany dla uczniów klas skrzypiec szkół muzycznych pierwszego stopnia. Program obejmował konkurs, warsztaty metodyczne dla nauczycieli i rodziców oraz koncerty towarzyszące.

W Konkursie festiwalowym wzięły udział dwie uczennice ZSM im.A.Szeluty w Słupcy z klasy pani Natalii Janik. Gabriela Górczyńska, uczennica klasy IV cyklu sześcioletniego otrzymała za swoją prezentację Dyplom Wyróżnienie. Aleksandra Kupna z klasy III cyklu sześcioletniego wywalczyła Dyplom Laureata oraz Nagrodę Specjalną.

Dyplom12Sukces na II Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tczewie

W dniach 19-21 maja 2017r. odbył się II Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Tczewie. Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach solistów i kameralistów: I – dziecięca II – młodzieżowa , III – studencka.

Prezentacje artystyczne oceniała komisja w składzie:

przewodniczący komisji – prof. Jan Paterek – AM Gdańsk

st. wykł. Emilia Majewska – AM Gdańsk,

dr Monika Dżuła – Radkiewicz – AM Gdańsk,

dr Maciej Staszewski – AM Łódź,

mgr Tomasz Fechner – USC University of Southern California ,

mgr Bartosz Paprot,

mgr Zbigniew Dubiella

Naszą szkołę w I grupie kameralistów reprezentował duet gitarowy: Dominik Stadnik i Bartosz Nowaczyk pracujący pod kierunkiem Agaty Gierłowskiej – Nowickiej.

Za swoją prezentację duet gitarowy: Dominik Stadnik i Bartosz Nowaczyk otrzymali wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!

DSC_8714DSC_8715DSC_8699DSC_8700Audycja
końcoworoczna
uczniów I klasy

Wspólna audycja wszystkich uczniów pierwszej klasy odbyła się 17 maja.

audycja I klasy 2017Zuzia wyróżniona na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Nakle

IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIANISTYCZNY

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

POD HONOROWYM PATRONATEM RAFAŁA BLECHACZA

W NAKLE NAD NOTECIĄ

 

Dnia 6 maja 2017r. odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny pod honorowym patronatem Rafała Blechacza, zorganizowany przez Niepubliczną Szkołę Muzyczną I stopnia w Nakle nad Notecią. Przesłuchania odbywały się w Nakielskim Ośrodku Kultury.

W Jury Konkursu zasiadali:

prof. Joanna Marcinkowska- przewodnicząca, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu,

mgr Adam Zok –Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy,

mgr Michał Szymanowski- Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Na Konkurs Pianistyczny przyjechali uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i pedagogami z różnych miejscowości w Polsce, między innymi z: Wrocławia, Warszawy, Włocławka, Ostrowa Wielkopolskiego, Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Gdyni, Poznania, Konina, Grudziądza, Katowic, Jeleniej Góry, Chełmży, Malborka, Sieradza, Strzelina, Gdańska, Opola, Słupcy. Również uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w Konkursie.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w trzech grupach wiekowych. Wystąpiło 35 uczniów.

Zespół Szkół Muzycznych w Słupcy reprezentowała w grupie pierwszej Zuzanna Rdesińska, uczennica klasy drugiej cyklu sześcioletniego, z klasy fortepianu mgr Alicji Golec. Zuzia otrzymała wyróżnienie w grupie pierwszej, najliczniejszej bo liczącej 18 małych pianistów.

Pedagodzy otrzymali specjalne podziękowania z rąk dyrektora Konkursu- p. Michała Gacki, który podkreślił jak ogromny jest wkład pedagogów w muzyczny rozwój małych pianistów.

Podziękowania złożyła również przewodnicząca jury- prof. Joanna Marcinkowska.

Na zakończenie Konkursu wystąpił mgr Michał Szymanowski, który zaprezentował recital fortepianowy.

Zuzi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

image1image4Sukces Oli na Konkursie „Talenty Skrzypcowe 2017”
w Poznaniu

W sobotę 29 kwietnia rozpoczął się w Poznaniu Ogólnopolski Konkurs „Talenty Skrzypcowe 2017”. Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie im.Jadwigi Kaliszewskiej, które promuje i wspiera  utalentowaną muzycznie dzieci i młodzież. W skład jury Konkursu zasiadali wybitni polscy skrzypkowie i pedagodzy: prof. Bartosz Bryła, prof. Małgorzata Skorupa, prof. Mariusz Derewecki, prof. Andrzej Gębski oraz Dyrektor Konkursu dr Karina Gidaszewska.
Konkurs został podzielony na 6 grup wiekowych i obejmuje uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej do studentów studiów magisterskich. W przesłuchaniach grupy I wzięła udział uczennica naszej słupeckiej szkoły muzycznej – ZSM im A.Szeluty – Aleksandra Kupna, która uczy się trzeci rok gry na skrzypcach. W jej grupie wiekowej zaprezentowało się 43 młodych instrumentalistów z całej Polski. Swoim występem udało się Oli zdobyć 3 miejsce na Konkursie, medal oraz specjalny dyplom „Za radość grania” . Przy fortepianie uczennicy towarzyszyła pani Marzena Hołoga-Hauptmann a do występu w Konkursie przygotowała Olę jej nauczycielka – pani Natalia Janik

DSC_0428Biuletyn Informacji Publicznej