Nasi uczniowie na „Wieniawskim”
(11.10.2016r.)

Aura XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H.Wieniawskiego dotarła również do Słupcy. We wtorek 11 października został zorganizowany dla uczniów naszej szkoły wyjazd do Auli UAM w Poznaniu, gdzie odbywały się przesłuchania uczestników Konkursu. Mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji pięciu uczestników, którzy przyjechali do Poznania z różnych miejsc na świecie: Japonii, Gruzji, Stanów Zjednoczonych. Usłyszeliśmy również występ jednego Polaka, Jana Mazura. Uczniowie słuchali muzyki skrzypcowej przez cztery godziny, jednak jak sami później stwierdzili, występy były bardzo ciekawe i inspirujące do dalszej pracy nad własnym warsztatem instrumentalnym.

Drugim punktem wyjazdu było odwiedzenie domu rodzinnego – muzeum Feliksa Nowowiejskiego – polskiego kompozytora, który ostatnie lata życia spędził w Poznaniu. W 2016 roku przypada 70-ta rocznica śmierci Nowowiejskiego a w 2017 roku 140-ta rocznica jego urodzin. Uczniowie poznali osobiście wnuczkę kompozytora, Panią Bognę Nowowiejską-Bielawską, która opowiedziała o życiu dziadka, oprowadziła zwiedzający po domu-muzeum oraz zagrała kilka utworów fortepianowych Feliksa Nowowiejskiego.

Aktywne uczestnictwo w wydarzeniach muzycznej tej rangi, co Konkurs im.H.Wieniawskiego jest bardzo istotne dla rozwoju muzycznego młodych artystów. Kto wie, może w Słupcy już rozwija się talent „małego Wieniawskiego” lub „nowego Nowowiejskiego”?

12111413Skip to content