Spotkanie z Panią Bogną Nowowiejską-Bielawską (08.03.2017r.)

SPOTKANIE Z PANIĄ BOGNĄ NOWOWIEJSKĄ – BIELAWSKĄ

WNUCZKĄ KOMPOZYTORA FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO

W 140 ROCZNICĘ URODZIN KOMPOZYTORA

Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony rokiem Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego polskiego kompozytora, organisty – wirtuoza, pianisty, dyrygenta, pedagoga, chórmistrza, animatora życia muzycznego w Poznaniu.

Dnia 18 stycznia 2016r. minęła 70 rocznica śmierci kompozytora.

Przypadającą 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego (ur. 7 lutego 1877 r.) świętowaliśmy z wnuczką kompozytora- Panią Bogną Nowowiejską- Bielawską.

Pani B. Nowowiejska-Bielawska kontynuuje rodzinne tradycje, z wykształcenia jest organistką, pracuje jako pedagog, prowadzi Salon Muzyczny F. Nowowiejskiego- muzeum poświęcone kompozytorowi, mieszczące się przy Alei Wielkopolskiej nr 11 w Poznaniu, w domu rodzinnym kompozytora.

Pani B. Nowowiejska –Bielawska przybliżyła społeczności szkolnej postać swojego dziadka, wykonała na fortepianie utwory F. Nowowiejskiego, wraz z uczniami Rotę, opowiedziała o swoich dzieciach, jak również odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów.

Na spotkaniu wyświetlono również film biograficzny o kompozytorze. Po spotkaniu wykonano pamiątkowe zdjęcia, uczniowie otrzymali od Pani B. Nowowiejskiej – Bielawskiej autografy z dedykacjami, zostali ponownie zaproszeni do Salonu Muzycznego – muzeum F. Nowowiejskiego w Poznaniu.

Pani B. Nowowiejska–Bielawska przekazała do biblioteki szkolnej zbiór utworów na fortepian F. Nowowiejskiego, dwa filmy, dwie płyty oraz dla uczniów foldery, przedstawiające życie i twórczość F. Nowowiejskiego, zakładki z nutami i tekstem Roty.

Z okazji roku F. Nowowiejskiego w hallu Szkoły zaprezentowana jest wystawa, przedstawiająca życie i twórczość kompozytora oraz okoliczności powstania oratorium Quo Vadis.

Wystawa została udostępniona przez Salon Muzyczny – muzeum F. Nowowiejskiego w Poznaniu.

Zapraszamy do oglądania.

(opr. A. Golec)

  DSC_8562DSC_8556DSC_8564spotkanie Nowowiejska-page-001Skip to content