Warsztaty gitarowe
prowadzone przez
P. Bartłomieja Marusika

W dniu 29.05.2017 roku, w ZSM w Słupcy odbyły się warsztaty gitarowe dla nauczycieli i uczniów tego instrumentu. Spotkanie poprowadził dr Bartłomiej Marusik – wykładowca akademicki, nauczyciel w szkole I i II stopnia, gitarzysta o niezwykle szerokich zainteresowaniach muzycznych. Oprócz muzyki klasycznej wykonuje też muzykę latynoamerykańską, jazz i flamenco. Jest autorem wydawnictw nutowych w tym podręcznika do nauki improwizacji dla najmłodszych gitarzystów. Jest również bardzo doświadczonym pedagogiem, o czym zaświadczyć mogą osiągnięcia jego uczniów na różnej rangi konkursów gitarowych.

W zajęciach uczestniczyli nauczyciele i uczniowie klas gitary, z którymi Bartłomiej Marusik poprowadził indywidualne lekcje. Oprócz w/w zajęć odbyły się dwa wykłady:

1. Granie akordowe jako ważny element wykonawczy gitarzysty klasycznego i procesu edukacji – wykład połączony z pokazem technik grania, usystematyzowaniem nauczania akordów, odpowiednimi przykładami, itd.

2. Interpretacja zgodna z logicznym przebiegiem utworu muzycznego – od muzyki renesansu po romantyzm. Prezentacja, tłumaczenie i uzasadnienie najważniejszych zagadnień wykonawczych na przykładach z literatury gitarowej.

Wspomnę, że potrzeba organizacji warsztatów wynikała przede wszystkim z nieustannej potrzeby doskonalenia nauczycieli, w tym:
– poznawania metod pracy innych nauczycieli
– poznawania nowej literatury gitarowej
– wymianę poglądów
– pomoc w przygotowaniu uczniów do udziału w konkursach
– itd.

(opr. Jerzy Majewski)

warsztaty gitarowe warsztaty gitarowe1Skip to content