Wyjazd do Teatru Wielkiego w Poznaniu na operę „Halka” S. Moniuszki

Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki ze względu na przypadającą w nim 200 rocznicę urodzin kompozytora.

Chcąc uczcić tak wyjątkową rocznicę liczna grupa uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły wybrała się do Teatru Wielkiego w Poznaniu na operę „ Halka” Stanisława Moniuszki.

Libretto „Halki” jest dość klasyczną historią o nieodwzajemnionej miłości i bólu związanym z odrzuceniem. Opera opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki, uwiedzionej przez  panicza Janusza . Halce wydaje się, że Janusz ją kocha, jednak ten planuje poślubić Zosię, pochodzącą, w przeciwieństwie do Halki, ze szlacheckiej rodziny. Obłudę i fałsz Janusza stara się pokazać Halce kochający się w niej Jontek. Dziewczyna daje wiarę jego słowom dopiero, gdy widzi młodą parę w kościele. Halka w rozpaczy rzuca się w nurt rzeki.

Opera to przede wszystkim dzieło muzyczne. Wspaniała muzyka Moniuszki prowadzi i rozwija tok emocjonalnej treści spektaklu.  Mogliśmy usłyszeć największe „przeboje” tej opery: aria Halki „Gdyby rannym słonkiem”, aria Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, czy słynny Mazur .

Reżyser opery Paweł Passini przedstawił „Halkę „ Stanisława Moniuszki w sposób nowatorski . Czy taki przekaz tego dzieła nam odpowiada? Jedynym sposobem , aby się o tym przekonać jest pójście na przedstawienie.

Organizatorem wyjazdu była Agata Gierłowska-Nowicka.



Skip to content