Wyjazd na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie (07.10.2015r.)

Dnia 07 października grupa czterdziestu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w odbywających się w Warszawie Przesłuchaniach XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina .

Tego dnia Przesłuchania rozpoczynały się jak zawsze o godz. 10.00 a my nie mogliśmy się spóźnić. Dlatego wszyscy musieliśmy bardzo wcześnie wstać.

Chcieliśmy , aby uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu muzycznym jakim jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w którym można powiedzieć, że uczestniczy cały świat.

Konkurs ten odbywa się co pięć lat. Wyjazd na konkurs organizowaliśmy już po raz trzeci. Pierwszy wyjazd zorganizowaliśmy w 2005r. potem 2010r. .

Wydaje się , że wszyscy którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym koncercie zapamiętają go do końca życia. Sala Filharmonii Narodowej w Warszawie to niezwykłe miejsce. Możliwość słuchania muzyki Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu najlepszych młodych pianistów z całego świata to wielkie przeżycie.

Młodych ludzi ocenia siedemnastoosobowe Jury, któremu przewodniczy prof.. Katarzyna Popowa- Zydroń. Przewodnicząca Jury prof. K. Popowa-Zydroń oraz prof. Wojciech Świtała , którzy między innymi zasiadają w Jury Konkursu Chopinowskiego to Jurorzy, których w tym roku gościliśmy w murach naszej szkoły podczas Festiwalu Pianistycznego im. A. Szeluty podczas którego również u nas byli jurorami.

Podczas przedpołudniowej sesji wysłuchaliśmy ośmioro pianistów reprezentujących Chiny, Wielką Brytanię , Polskę i Kanadę.

Dzieci i młodzież zdobyli również kolejne doświadczenia z muzycznego savoir-vivre . ,,Egzamin” ze słuchania prawie czterogodzinnego koncertu w ciszy i skupieniu zdali na 6+.Choć atmosfera miejsca była szczególna, nie było to łatwe zadanie.

Po przeżyciach duchowych w sali Filharmonii Narodowej udaliśmy się do miejsca kultu polskiego kompozytora – domu w którym urodził się F. Chopin – Żelazowej Woli. Obejrzeliśmy krótki film historyczny, zwiedziliśmy dworek i piękny park.

W drodze powrotnej był czas na zjedzenie ciepłego posiłku w lubianej przez dzieci restauracji.

Wróciliśmy szczęśliwi , pełni wrażeń i ciekawi dalszych zmagań konkursowych pianistów . . Organizatorami wyjazdu byli pani Teresa Kaczmarek oraz pani Agata Nowak -Gibas.

(opr. T. Kaczmarek)

P10203011

P1020309

Więcej zdjęć w zakładce GALERIASkip to content