Koncert z okazji Święta Niepodległości oraz wspólne śpiewanie (14.11.2022)

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” J. Piłsudski.

14 listopada 2022 roku w Państwowej Szkole Muzycznej odbył się wspaniały koncert z okazji Święta Niepodległości .Uczniowie i nauczyciele uczcili 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pierwszej części koncertu zaprezentowali się uczniowie: chór szkolny TUTTI pod kierunkiem Agaty Gierłowskiej-Nowickiej; Kamil Marciniak z klasy gitary A.Nowak-Gibas; Julia Piwnicka z klasy fletu N.Osajdy-Nowak ;Michał Owczarek z klasy akordeonu C.Witlewskiego; trio klarnetowe z klasy T.Chełpińskiego; Małgorzata Burzyńska z klasy wiolonczeli B.Oblizajek-Bęczkowskiej; Jeremiasz Nowaczyk z klasy trąbki S.Framskiego ;Anna Wesołek ,Zuzanna Dyc z klasy skrzypiec Natalii Janik-Zajmy; Szymon Gośliński z klasy fortepianu D.Gościńskiej; Oliwia Wojciechowska , trio werblowe z klasy perkusji G.Buranta; akompaniowały: M.Hołoga-Hauptman, Aleksandra Uznańska. Na koncercie w większości rozbrzmiewała muzyka kompozytorów polskich. W czasach zaborów muzyka i kultura była wielką podporą dla narodu polskiego. Kolejne utwory przeplatała poezja i ciekawostki z historii Polski i muzyki przedstawione przez prowadzącą koncert Agatę Gierłowską – Nowicką .

W drugiej część koncertu chór wykonał pieśni patriotyczne wspólnie z publicznością. Było to bardzo wzruszające przeżycie dla wielu słuchaczy i na pewno na długo pozostanie w pamięci. Po raz kolejny koncert był okazją do refleksji nad tym, czym jest wolność i ojczyzna.

Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie, Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie, Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę…”

Opracowanie: Agata Gierłowska-NowickaSkip to content